Jak i dlaczego warto zadbać o ogrzewanie szklarni zimą?

Jak i dlaczego warto zadbać o ogrzewanie szklarni zimą?

Ogrzewanie szklarni zimą to coraz częstsza praktyka – zarówno jeżeli chodzi o obiekty, w których uprawiamy kwiaty, warzywa oraz owoce, jak i ogrody zimowe, gdzie miło można spędzić czas, spoglądając na lodowy puch, który okrył ogród. Jak ogrzać szklarnię zimą i o czym pamiętać? Właśnie na tym skupimy się w dzisiejszym wpisie.

Ogrzewanie szklarni zimą – czy warto?

Tak jak latem, wiosną i jesienią, tak i szklarnia ogrodowa zimą wymaga naszej uwagi. Gdy zadba się o odpowiednie warunki w jej wnętrzu, można przez cały roku uprawiać między innymi własną cebulę, szpinak, marchew, szczypiorek, rzodkiewkę, czy też pora. Całoroczny dostęp do zdrowych i ekologicznych składników z pewnością zadowoli niejednego fana kulinarnych wyzwań.

Ogrzewana zimą szklarnia to także doskonałe miejsce, gdzie można przezimować rośliny doniczkowe oraz delikatniejsze odmiany, które nie są przyzwyczajone do polskich mrozów. Pod zadaszeniem, w odpowiednich warunkach, mogą także kiełkować kwiaty, które następnie rozsadza się do gruntu na wiosnę.

Jak przygotować szklarnię na zimę?

Za nami już jesień, zatem jak przygotować szklarnię na zimę? Jest kilka podstawowych prac, o których z pewnością warto pamiętać:

  • oczyszczenie grządek z przekwitłych roślin oraz chwastów,
  • mycie szklarni – zimą, ze względu na długość dnia i pogodę, rośliny mają ograniczony dostęp do światła słonecznego. Czyszcząc szklarnię od wewnątrz i zewnątrz łatwo można usunąć zabrudzenia, które dodatkowo zaciemniają pomieszczenie,
  • naprawa wszelkich usterek, np. załatanie dziur (jeśli szklarnia ma poszycie foliowe), wymiana uszczelek przy drzwiach i oknach, jak i sprawdzenie całej instalacji (wodnej oraz elektrycznej).

Czym ogrzewać szklarnię?

Temperatura w nienagrzewanej szklarni zimą praktycznie niewiele różni się od tej panującej na dworze. Warto to zmienić. W zależności od dostępnego budżetu można zdecydować się, np. na ogrzewanie gorącym powietrzem, elektryczne lub centralne, jeżeli szklarnia bezpośrednio przylega do domu. Z temperaturą nie należy także przesadzić, aby nie pobudzić roślin do wzrostu, które przeniesione zostały do szklarni w celu przezimowania. Aby trzymać rękę na pulsie należy zainstalować termometr.

Zima w szklarni – jakie prace należy wykonywać?

Opisaliśmy już jak przygotować szklarnię na zimę. To jednak nie koniec działań! W sezonie zimowym jest kilka prac, o których nie należy zapominać. Należą do nich:

  • regularne podlewanie roślin i utrzymanie odpowiedniego stopnia wilgotności w powietrzu,
  • odśnieżanie szklarni – zalegający na dachu śnieg na bieżąco należy usuwać, aby nie dopuścić do przeciążenia konstrukcji,
  • wentylowanie pomieszczenia – dzięki niemu można zapobiec chorobom grzybowym u roślin.

Jeżeli szklarnia ogrodowa zimą zainstalowana została na otwartej przestrzeni, np. na środku działki, należy upewnić się, że jest zabezpieczona przed porywistymi wiatrami. W przypadku delikatnych konstrukcji zaleca się instalację paneli ochronnych, które osłonią szklarnię przed podmuchami.

Mamy nadzieję, że tych kilka porad pomoże Wam przygotować się do zimy. Jako ogrodniczy sklep internetowy zachęcamy także do zajrzenia na naszą stronę internetową, na której dostępne są w sprzedaży między innymi: nasiona pomidorów szklarniowych.