Jak głęboko sadzić tulipany? Praktyczny poradnik

Jak głęboko sadzić tulipany? Praktyczny poradnik

Temat niby prosty, jednak często powraca do nas przed końcem lata, kiedy myślimy o nasadzeniach, które będą cieszyć nasze oko wiosną. Jak głęboko sadzić tulipany, aby dobrze się ukorzeniły i zdrowo rosły? Odpowiadamy na pytania początkujących ogrodników i rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Gdzie i kiedy sadzić tulipany? Idealny czas na sadzenie cebulek

Zanim odpowiemy na pytanie “na jaką głębokość sadzić tulipany” zatrzymamy się przy kilku najważniejszych informacjach, jakie powinien przyswoić każdy szczęśliwy posiadacz ogródka lub działki. Ustrzegą Cię one przed podstawowymi błędami i pomogą w kompleksowy sposób zadbać o rośliny. 

  • - Termin – jest równie istotny jak to, na jakiej głębokości sadzić tulipany. Cebulki najlepiej jest umieszczać w przygotowanym gruncie od połowy września do połowy października. Jeżeli masz pewność, że posiadasz odmiany późne, to ich cebulki można zakopywać w ziemi jeszcze w listopadzie. Koniecznie sprawdź, jakie odmiany przygotowaliśmy dla Ciebie w Florexpol
  • - Stanowisko – zasadzone na odpowiedniej głębokości cebule tulipanów nie wypuszczą pięknych kwiatów, jeżeli posadzimy je w cieniu. Rośliny te uwielbiają słońce.
  • - Gleba – powinna ona być przede wszystkim żyzna. obojętna lub lekko zasadowa (odczyn pH powinien wahać się między 6,5 a 7). Jeżeli grunt taki nie jest, należy go uprzednio przygotować, zasilając, np. nawozem mineralnym o wolnym działaniu. Ziemia pod tulipany powinna być wilgotna i przepuszczalna. 

Jak głęboko sadzić cebulki tulipanów – praktyczne wskazówki

Przejdziemy do konkretów, czyli jak głęboko sadzić cebulki tulipanów. Wszystko zależy od ich rozmiaru, charakterystycznego dla każdego z gatunków. Przyjęło się, że głębokość dołka powinna być trzy razy większa niż wysokość cebulki. Jeżeli zatem nasze cebulki mają 3 cm, to świetnie poradzą sobie na głębokości 9 centymetrów. Niektóre cebulki są na tyle duże, że trzeba przygotować dla nich 15 centymetrowy dołek, co jest jak najbardziej naturalne. Po co jednak się to robi? Aby uchronić cebulki przed: 

  • - silnymi mrozami, 
  • - atakiem zwierząt, które zwłaszcza jesienią szukają przysmaków pod ziemią, 
  • - infekcjami grzybowymi. 

Wiesz już na jaką głębokość sadzi się tulipany i jakimi zasadami najlepiej się kierować. Co jednak z zagęszczeniem? Między cebulkami najlepiej zostawić przerwę od 15 do 20 centymetrów

O czym nie zapomnieć podczas sadzenia tulipanów?

W niniejszym artykule opowiedzieliśmy o tym jak głęboko sadzić cebule tulipanów, kiedy to robić, a także jakie wybrać stanowisko. Zanim jednak ruszysz do ogrodu, koniecznie zaopatrz się w specjalne ażurowe koszyczki, które wraz z cebulkami należy zakopać w ziemi. To specjalna technika. Dzięki niej zabezpieczysz cebulki przed atakiem szkodników grasujących w glebie. 

Koszyczki to także świetne rozwiązanie dla osób, które co jakiś czas lubią zmieniać wygląd swojego ogrodu. Dzięki nim łatwiej jest zlokalizować wszystkie cebulki, a następnie je wykopać i przesadzić. Wybierając poszczególne modele koszyczków należy upewnić się, że mają liczne otwory, dzięki którym nadmiar wilgoci nie będzie zatrzymywał się w pojemniku.