Grzyby na trawniku – skąd się biorą i jak można się ich pozbyć?

Soczyście zielona murawa to marzenie każdego właściciela trawnika. Zrównoważona pielęgnacja zabiera zazwyczaj sporo czasu i wymaga określonych zabiegów. Co zrobić, jeśli pomimo wytężonej pracy i starań, na trawniku pojawiły się grzyby? Czy jest sposób, by się ich pozbyć i skąd właściwie biorą się grzyby na trawniku?

Wydawać by się mogło, że pojawienie się grzybów na trawniku jest zjawiskiem, które nie powinno wzbudzać niepokoju. Zwłaszcza jeśli są to grzyby jadalne. Perspektywa grzybobrania na własnym trawniku może być doprawdy kusząca. Niestety, w większości przypadków właściciele trawników nie podzielają tego entuzjazmu. Tym bardziej że rzadko są to gatunki, które mogłyby wylądować w zupie lub pysznym sosie. Grzyby wyrastające na przydomowych murawach to najczęściej grzyby niejadalne lub wręcz trujące, które nie dość, że psują estetykę trawnika, to mogą stanowić zagrożenie dla osób, które przez przypadek je zjedzą, np. dla małych dzieci.

Skąd się biorą grzyby na trawniku?

Przyczyn może być kilka. Niektóre z nich to efekt błędów pielęgnacyjnych, nierzadko popełnianych już na etapie zakładania trawnika. Inne z kolei są skutkiem umiejscowienia działki, sąsiedztwa, ale również sprzyjających warunków. Poniżej przybliżymy te, które są najczęstszą przyczyną porastania trawnika grzybami.

Zanim założysz trawnik…

Kluczowe podczas zakładania trawnika jest odpowiednie przygotowanie terenu. To od tego etapu zależy późniejszy wygląd murawy i ewentualna podatność na różnego rodzaju choroby oraz pojawianie się niechcianych grzybów.

O czym nie możesz zapomnieć jeszcze przed wysiewem trawy?

  • Oczyszczanie terenu pod murawę, łącznie z usunięciem kamieni, gruzu, śmieci, suchych gałęzi oraz liści i korzeni innych roślin. Elementy te nie tylko utrudnią wysiew, ale będą również szpeciły trawnik.
  • Dokładne przekopanie ziemi, które pomoże pozbyć się zalegających pod powierzchnią korzeni, kamieni oraz chwastów. Czynność ta jest również dobrym momentem na użyźnienie podłoża. W tym celu wystarczy przekopać ziemię, mieszając ją z kompostem. Jeśli teren pod trawnik jest rozległy, znacznie lepszym sposobem będzie użycie glebogryzarki, która nie tylko zmiesza, ale i spulchni podłoże.
  • Sprawdzenie rodzaju gleby. Trawa najlepiej rośnie w podłożu o pH 5,5-7,0. Niższy niż zalecany odczyn wymaga wapnowania. Gleby ciężkie i gliniaste, które ograniczają swobodny rozrost systemu korzeniowego, należy zmieszać ze żwirem frakcjonowanym lub piaskiem. Z kolei podłoże luźne i lekkie warto wymieszać z torfem lub ziemią kompostową, co dodatkowo zwiększy zawartość próchnicy i składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego wzrostu darni.
  • Wyrównanie terenu pod murawę. Etap ten pomoże rozbić zalegające duże grudki ziemi.
  • Usuwanie chwastów. Jeśli teren pod trawnik był silnie zachwaszczony niezbędne będzie kilkukrotne usuwanie. Zaleca się, by pozostawić przekopany teren na kilka tygodni i na bieżąco pozbywać się wyrastających chwastów. W przypadku braku czasu należy opryskać ziemię preparatem chwastobójczym.
  • Zasilenie podłoża specjalnym nawozem do trawników.

Wykonanie powyższych kroków zwiększa szanse na efektowny i zdrowy trawnik.

Pojawienie się grzybów na wieloletnim trawniku

Częstym problemem jest nagłe porastanie grzybami wieloletniego trawnika. Przyczyn może być kilka. Jedną z nich jest niewłaściwa pielęgnacja (głównie zastoje wody), ale problematyczne jest także bliskie sąsiedztwo lasu, innych drzew lub krzewów.

Warto podkreślić, że aby na trawniku pojawiły się grzyby, muszą być ku temu wyjątkowo sprzyjające warunki. Strzępki grzybni znajdujące się pod ziemią porastają murawę we wszystkich kierunkach, rozkładając przy tym zalegające w glebie szczątki organiczne. Jeśli trafią na korzenie innych roślin, głównie drzew, oplatają je, czerpiąc niezbędne składniki odżywcze. Zasilana grzybnia może wydać owocnik, czyli po prostu grzyby.

Pół biedy, jeśli jest to pojedynczy okaz, który łatwo usunąć. Problem zaczyna się wtedy, gdy mamy do czynienia z tzw. czarcimi kręgami, które mogą osiągnąć nawet kilka metrów średnicy.

Jak pozbyć się grzybów z trawnika?

Jeśli na Twoim trawniku pojawiły się niechciane grzyby, metoda zwalczania powinna być dostosowana do ich ilości.

Pojedyncze egzemplarze możesz skosić razem z trawą lub po prostu wyrwać ręcznie.

Większe kolonie nie będą już tak łatwe do usunięcia. Duże skupiska grzybów szpecących trawnik wymagają starannego przekopania murawy. Minusem zabiegu jest zniszczenie określonego fragmentu darni, ale daje największe szanse na usunięcie problemu. Przekopanie podłoża pomoże dokładnie usunąć zalegającą w ziemi grzybnię, co utrudni nawrót kłopotliwego intruza.

Grzyby owocnikowe to nie jedyne grzyby, jakie mogą zaatakować trawnik

Oprócz grzybów kapeluszowych, na trawniku mogą pojawić się również różnego rodzaju patogeny grzybowe, które zagrażają estetyce murawy.

Wśród najczęściej występujących chorób grzybowych trawnika wymienić można między innymi brunatną plamistość traw, pleśń śniegową oraz mączniaka prawdziwego.

Wszystkie z wymienionych pojawiają się w wyniku błędów pielęgnacyjnych, dlatego kluczowa jest odpowiednia dbałość o trawnik już od momentu jego zakładania.

Inne czynniki narażające murawę na infekcje grzybowe to np. niewłaściwy dobór mieszanki do wysiewu, zbyt obfite nawadnianie trawnika (w połączeniu z wysoką temperaturą stwarza idealne wręcz warunki do rozwoju grzybów), zbyt niskie koszenie, deptanie trawnika z zalegającą po zimie warstwą śniegu, nieumiejętne stosowanie nawozów (zwłaszcza nawozów zawierających duże ilości azotu), niewłaściwe pH podłoża oraz zakładanie murawy w zacienionych i wilgotnych miejscach.

Jak widać w zapobieganiu pojawienia się patogenów grzybowych, najważniejsza jest profilaktyka. Jeśli pomimo właściwej pielęgnacji trawnik został zaatakowany przez chorobę, niezbędne będzie zastosowanie fungicydów dobranych do konkretnego problemu. Zaniechanie oprysku może w krótkim czasie doprowadzić do powstania nieestetycznych prześwitów lub całkowitego obumarcia murawy.