Floks szydlasty - „kolorowy dywan” w Twoim ogrodzie

Floks szydlasty - „kolorowy dywan” w Twoim ogrodzie

Skarpy, skalniaki i murki nie mogą się obyć bez tego barwnego akcentu! Floks szydlasty to bylina, która od wielu lat stanowi jedną z najchętniej wybieranych roślin okrywowych do ozdoby ogrodów. Wyróżnia ją duża dekoracyjność, zimozielone liście, mało wymagająca uprawa i różnorodne wybarwienie kwiatów. Jak wygląda pielęgnacja floksa szydlastego? Poznaj najbardziej efektowne odmiany, zasady uprawy i rozmnażania floksa szydlastego.

Inną nazwą, pod którą kryje się floks, jest płomyk szydlasty. Bylina pochodzi z Ameryki Północnej, a jako jedna z czołowych ogrodowych roślin ozdobnych uprawiana jest niemal w każdej części świata. Nie inaczej jest w Polsce, gdzie płomyki cieszą się niezwykłą popularnością. Warto wspomnieć, że floks od wielu lat plasuje się w grupie najchętniej wybieranych roślin, głównie przez wzgląd na małe wymagania w uprawie. Jeśli zastanawiasz się, czy floks szydlasty sprawdzi się w Twoim ogrodzie i jak wygląda uprawa tej rośliny, poniżej znajdziesz kilka ważnych wskazówek, które z pewnością ułatwią Ci podjęcie decyzji.

Gdzie sadzić floksa szydlastego?

Ponieważ floks szydlasty jest rośliną płożącą, tworzącą gęste kobierce o wysokości do 10 cm, polecany jest głównie do obsadzania skalniaków, murków oraz niskiego pierwszego planu rabat. Gatunek ten ukorzenia się bardzo szybko i mocno, dzięki czemu sprawdzi się również do zadarniania terenów skalistych oraz wszelkich pochyłości.

Ze względu na efektowne i bujne kwitnienie stanowi przepiękną dekorację ogrodu. Gęste, różnobarwne kobierce płomyków są wprost idealne do tworzenia różnorodnych kompozycji na słonecznych skarpach. Dostęp światła i ciepła gleba bardzo odpowiadają floksom, a okresowe niedobory spływającej wody w zupełności im nie przeszkadzają, bowiem są w stanie bez większego uszczerbku znieść krótkotrwałe susze.

floks szydlasty różowy

Photo by Sandra Alekseeva on Unsplash

Jak wygląda floks szydlasty?

Floks to gatunek o cienkich, gęsto rozgałęzionych łodygach i drobnych liściach. Największą jego ozdobą są liczne kwiaty, które w zależności od odmiany, przybierają różnorodną barwę – od białej, poprzez różową i niebieską, aż po fioletową. W każdym przypadku mamy do czynienia z drobnymi kwiatami, tworzącymi zbite kobierce. Z całą pewnością floks szydlasty jest rośliną, której nie można odmówić uroku. Jak każdy gatunek, tak i floks dostępny jest w wielu odmianach. Najczęściej spotykane to:

  1. White Delight o śnieżnobiałym ukwieceniu,
  2. Amazing Grace z białymi kwiatami, na których występuje różowe oczko,
  3. Emerald Cushion Blue z jasnoniebieskimi kwiatami,
  4. Bavaria o kremowych kwiatach z oczkiem w kolorze ciemnoniebieskim,
  5. Candy Stripes z białymi kwiatami, na których zauważalne są dwie różowe linie na każdym z płatków,
  6. McDaniel’s Cushion w zachwycającym, soczystym, różowo-purpurowym kolorze,
  7. G.F. Wilson o ciekawym, niecodziennym, liliowo-niebieskim odcieniu.

Oczywiście to nie wszystkie odmiany, jednak wymienione powyżej należą do ścisłej czołówki.

Uprawa floksa szydlastego

Osoby, które zastanawiają się nad włączeniem kilku egzemplarzy floksa do aranżacji swoich ogrodów, z pewnością ucieszy fakt, że jego uprawa nie należy do zajęć bardzo skomplikowanych. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że tej roślinie wystarczy jedynie odpowiednie stanowisko i podstawowe zabiegi pielęgnacyjne.

Floks szydlasty preferuje miejsca dobrze nasłonecznione, jasne, aczkolwiek zaciszne. Aby prawidłowo rósł należy zadbać o ochronę rośliny przed silnymi podmuchami wiatru oraz zbyt dużą ilością cienia. Niedostateczna ilość światła nie tylko zahamuje wzrost, ale również zmniejszy kwitnienie, przez co nie będzie już tak dekoracyjne. Optymalnym podłożem dla floksa jest gleba dobrze przepuszczalna, może być również piaszczysta, a jej odczyn powinien być obojętny lub lekko kwaśny. Floks jest rośliną niezwykle tolerancyjną względem różnych warunków uprawy i umiejętnie dostosowuje się do większości z nich, jednak im lepiej trafią w jego upodobania, tym piękniej będzie się rozkrzewiał, pokrywając rabaty efektownym, kolorowym dywanem.

floks szydlasty fioletowy

Photo by Yoksel Zok on Unsplash 

Pielęgnacja floksa szydlastego

Pielęgnacja rośliny nie sprawi problemów nawet osobom początkującym. Floks nie jest wymagający, a do prawidłowego rozwoju wystarcza mu umiarkowana wilgoć i regularne usuwanie przekwitniętych kwiatostanów. Co więcej, jest to gatunek wyjątkowo odporny na suszę, dlatego przedłużający się okres niedoboru wody, nie powinien być powodem większych szkód. Warto jednak pamiętać, że umiarkowane podlewanie przełoży się na szybszy rozwój rośliny.

W pielęgnacji floksa szydlastego zaleca się również cięcie odmładzające, jednak nie częściej, niż raz na 2-3 lata. Jeśli bylina rozrasta się zbyt szybko, zajmując obszar, który nie jest dla niej przeznaczony, można delikatnie przyciąć pędy. Drugim powodem jest obsychanie pędów, zwłaszcza w centralnej części kępy, przez co roślina traci efektowny wygląd. Cięcie powinno być wykonywane po okresie kwitnienia, najlepiej tuż przed sezonem zimowym.

Choć floks szydlasty jest rośliną wieloletnią i na jednym stanowisku może rosnąć przez kilka sezonów, to nie jest całkowicie odporny na mróz. Aby zabezpieczyć uprawę przed przemarznięciem, warto zastosować osłonę w postaci słomy, suchych liści, czy gałązek iglaków. Taka ochrona sprawi, że floks bez problemu przetrwa mroźne miesiące, a wczesną wiosną będzie gotowy na kolejny sezon wegetacyjny.

Rozmnażanie floksa szydlastego

Najczęściej stosowane praktyki w zakresie rozmnażania floksa szydlastego to pobranie sadzonek.

Pierwsza metoda polega na pobraniu sadzonek z delikatnych wierzchołków rośliny, które następnie powinny znaleźć się w pojemnikach z podłożem torfowym. Pojemniki należy osłonić, ale zapewnić im dostęp do światła. Proces ukorzeniania się sadzonek trwa mniej więcej 40 dni, a wczesną wiosną można wysadzić je bezpośrednio do gruntu. Pobieranie sadzonek powinno odbywać się na przełomie sierpnia i września.

Drugim sposobem na pobranie sadzonek jest rozłożenie wokół rośliny warstwy torfu i utrzymywanie stałego poziomu wilgoci, w efekcie czego nastąpi szybki rozrost korzeni przybyszowych. Pod koniec lata wystarczy delikatnie oddzielić je od rośliny-matki. Pobrane sadzonki powinny zostać umieszczone w doniczkach, by wiosną wsadzić je prosto do gruntu.

Floks szydlasty w ogrodzie to świetny pomysł, zwłaszcza dla początkujących ogrodników. Walory wizualne oraz możliwość utworzenia różnorodnych kompozycji z jego udziałem, powoduje, że z roku na rok przybywa zwolenników tego gatunku. Aby uprawa przebiegała pomyślnie wystarczy odpowiednie, dobrze nasłonecznione stanowisko i umiarkowana wilgotność podłoża. Niemałą zaletą jest również brak konieczności systematycznego nawożenia rośliny. Floks szydlasty to ciekawa propozycja do każdego ogrodu.