Czym charakteryzują się nawozy jesienne do ogrodu? Odpowiadamy

Czym charakteryzują się nawozy jesienne do ogrodu? Odpowiadamy

Zabezpieczenie roślin przed nadejściem zimy to kluczowy etap pielęgnacji. Aby rośliny obficie kwitły w kolejnym sezonie, warto sięgnąć po nawozy jesienne do ogrodu. Dlaczego jest to tak istotne? Opowiemy o tym w naszym artykule. Zachęcamy do lektury.

Nawozy jesienne do ogrodu – skład

Zanim przejdziemy do tego, kiedy stosować nawozy jesienne do trawy, tui, iglaków oraz drzew liściastych, przedstawimy ich skład oraz opiszemy działania. Są to specjalne mieszanki, które nie tylko odżywiają rośliny, ale i pomagają im zabezpieczyć się przed nadciągającymi przymrozkami. 

W składzie nawozów jesiennych do ogrodu (oczywiście w różnych proporcjach), znajduje się:

  • - żelazo – skutecznie zabezpiecza korę przed pękaniem na skutek różnicy temperatury,
  • - potas – pełni bardzo ważną funkcję w mieszankach. To dzięki niemu pędy, który wzrosły wiosną i rozwinęły się latem, szybciej mogą zdrewnieć, a co za tym idzie stworzyć mrozoodporną warstwę ochronną,
  • - fosfor – składnik ten oddziałuje bezpośrednio na bryłę korzeniową. Dzięki niemu korzenie się rozrastają oraz wzmacniają. Fosfor to dla nich najlepszy sprzymierzeniec w walce z gruntownymi przymrozkami, 
  • - siarka – ma wiele zastosowań. Jest niczym witamina dla rośliny, która zwiększa odporność na ewentualne choroby,
  • - magnez – dodawany jest do nawozów jesiennych, do ogrodu, aby przygotować roślinę na nagłe zmiany temperatur.

Jak można zauważyć nawozy jesienne do ogrodu nie mają w składzie azotu, który działa pobudzająco na wzrost młodych pędów, a także całej rośliny. Jego przeważająca ilość znajduje się natomiast w mieszankach wiosennych. 

Kiedy stosować nawóz jesienny?

Nawóz jesienny do trawy – kiedy stosować? Aby zadbać o gęstą, zdrową, zieloną murawę, trzeba pamiętać o tym, aby odpowiednio wypielęgnować ją przed przymrozkami – koszenie, grabienie liście i areacja to podstawa. Nawóz jesienny należy rozsypać na przełomie września oraz października. Zamiast gotowych mieszanek można się także wesprzeć kompostem i za pomocą grabi rozprowadzić go po całym terenie. 

Dlaczego warto pamiętać o tym, kiedy stosować nawóz jesienny do trawy? Przede wszystkim zawarte w mieszankach substancje zabezpieczają trawę przed zimą, a jednocześnie wspierają jej wzrost na wiosnę. Dzięki nim trawnik będzie także cieszył oko soczystą zielenią. 

Nawóz jesienny do tui – kiedy stosować?

Tak jak w przypadku trawy, najlepiej na przełomie września i października. Termin ten oczywiście może się przesunąć względem warunków pogodowych. Należy to uwzględnić, przygotowując się do prac. 

Informacji o tym, kiedy stosować nawóz jesienny do tui, należy szukać na opakowaniach poszczególnych produktów. Po rozsypaniu granulek całość od razu najlepiej jest podlać dużą ilością wody, o czym informują sami producenci. Dzięki temu substancje mają szansę zacząć działać natychmiastowo. 

Nawóz jesienny do iglaków – kiedy stosować?

W sklepach dostępne są różne mieszanki wzmacniające do roślin, a w tym produkty przygotowane z myślą o iglakach. Nawóz jesienny do iglaków – kiedy stosować? Granulki można zacząć rozsypywać już pod koniec sierpnia (w sklepach dostępne są także nawozy w płynie, które w odpowiednich proporcjach należy rozcieńczyć w wodzie). Za datę końcową uznaje się ostatnie dni października.

Nawóz jesienny do drzew liściastych 

Ostatnią grupę nawozów jesiennych do ogrodu stanowią produkty przeznaczone do roślin liściastych. Nawóz jesienny do drzew liściastych także należy rozsypać do końca października.

W sprzedaży dostępne są różne nawozy jesienne do ogrodu. Jeżeli jesienny nawóz sypki nie zostanie w całości zużyty, to otwarte opakowanie foliowe należy starannie zabezpieczyć (najlepiej włożyć w dodatkowy worek foliowy), aby do wnętrza nie dostała się wilgoć. Jako ogrodniczy sklep internetowy zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, w której znajdują się nawozy jesienne od znanych i docenianych na rynku producentów.