Co zrobić z kompostem przed nadciągającą zimą? Podpowiadamy

Co zrobić z kompostem przed nadciągającą zimą? Podpowiadamy

Co zrobić z kompostem przed zimą, aby mimo minusowych temperatur oraz opadów śniegu, nie zahamować zachodzących w pryzmie procesów? Poniżej przedstawiliśmy kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym będzie można cieszyć się pełnowartościowym kompostem na wiosnę lub lato.

Dlaczego zabezpieczenie kompostu jest tak ważne?

Nieważne, czy posiada się pojemnik na kompost, czy usypuje się wysoką pryzmę w rogu działki, procesy zachodzące w stercie pozostają takie same. A dzieje się sporo, gdyż:

  • intensywnie działają bakterie mezofilne oraz termofilne. To one, podczas działania, odpowiedzialne są za wzrost temperatury wewnątrz kompostu,
  • w obrębie kompostu zaczynają funkcjonować różne organizmy, które przyspieszają proces rozkładu materiału organicznego. Mowa tu oczywiście o grzybach, ale i pomocnych dżdżownicach.

Jak zabezpieczamy nawóz i o czym pamiętać?

Przejdźmy do meritum naszego artykułu, zatem co zrobić z kompostem na zimę? Przede wszystkim:

  • warto zabezpieczyć od góry pryzmę i usypać warstwę izolacyjną. Świetnie sprawdzą się tu: ziemia, liście, czy też słoma,
  • należy przez zimę wstrzymać się z przekopywaniem i przesiewaniem kompostu. Ostatnie takie prace powinny zakończyć się najpóźniej w październiku,
  • warto na warstwę izolacyjną kompostu położyć kawałek folii, blachy, czy też stary blat (dużo osób kładzie to, co aktualnie ma pod ręką). Dzięki temu śnieg nie będzie miał kontaktu z kompostem, a jednocześnie roztapiający się bliżej wiosny śnieg nie zaleje pryzmy.

Do pojemnika na kompost można także dodać dodatkowe bakterie oraz mocznik. Dostępne są one w sprzedaży – każdorazowo należy stosować się do zaleceń producenta, wypisanych na opakowaniu produktu.

Kiedy kompost jest gotowy do użycia?

Kiedy nadejdzie wiosna, a śniegi ustąpią młodej, soczystej zieleni, warto wspomóc rośliny, aby miały siły do rozkwitu i wzrostu. Kiedy kompost jest gotowy? Jeżeli odpowiednio został zabezpieczony, to po 18 miesiącach składowania jest gotowy do użytku (proces ten można skrócić, stosując dodatkowe preparaty wspomagające). Powinien on mieć jednolitą strukturę i zapach świeżej ziemi.

Jako sklep ogrodniczy online zachęcamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą produktów, dzięki którym w sposób kompleksowy można zadbać o swój ogród. Polecamy między innymi: nasiona warzyw oraz owoców. Jest w czym wybierać, gdyż zadbaliśmy o dostęp do odmian popularnych, jak i tych rzadszych, które zadowolą kulinarne podniebienie każdego smakosza.