Mała przestrzeń wokół domu lub niewielka działka rekreacyjna nie wykluczają ciekawej i kwiecistej aranżacji. Oczywiście, mały metraż stawia przed właścicielem pewne ograniczenia, jednak w sklepach ogrodniczych jest tak ogromny wybór roślinności i elementów dekoracyjnych, że przy odrobinie samozaparcia stworzysz mały ogród na miarę dużych marzeń.
Poznaj 10 ciekawych pomysłów na mały ogródek i zainspiruj się do zmian.
Zasady tworzenia małego ogródka z kwiatami
Zaplanowanie wystroju małego ogródka przy domu stanowi nie lada wyzwanie. Problemem jest nie tylko staranne umiejscowienie poszczególnych elementów wystroju, ale także właściwe dobranie roślinności.
Zanim więc wybierzesz się na zakupy, koniecznie zerknij na nasze wskazówki, którymi warto kierować się przed rozpoczęciem prac ogrodowych.
Zastanów się, jaki styl ogrodu podoba Ci się najbardziej. Czy będzie to ogród na wzór ogrodów angielskich, minimalistycznych, egzotycznych, a może delikatny ogród prowansalski? Jest to bardzo ważny moment planowania, ponieważ pozwoli ułożyć w głowie zarys ogrodu i dokonać bardziej trafionych zakupów. Ponadto, każdy z ogrodów ma konkretne elementy, które definiują jego charakter, dlatego warto zawczasu ustalić, które z tych elementów znajdą zastosowanie w Twoim ogrodzie, a z których możesz bez żalu zrezygnować.
Weź pod uwagę warunki panujące na posesji, takie jak stopień nasłonecznienia, rodzaj podłoża oraz sezonowość wybranych gatunków kwiatów. Inne rośliny sprawdzą się w pełnym słońcu, a inne w miejscach zacienionych. Gatunki silnie rozkrzewiające się nie powinny być sadzone w bliskim sąsiedztwie podjazdów i ścieżek, z kolei te miniaturowe znikną na nieco większych przestrzeniach.
Rozrysuj projekt i przemyśl koncepcję ogródka. Niewielkie rabaty wymagają nieco więcej pracy na etapie planowania. Oczywiście później nie można zapomnieć o odpowiedniej dbałości o ogródek, jednak nie ulega wątpliwości, że te małe wymuszają na właścicielu odrobinę więcej wyobraźni i działań poprzedzających nasadzenia i aranżację.
10 pomysłów na mały ogródek z kwiatami
Dostępny metraż w dużym stopniu determinuje wygląd zieleńca wokół domu. Jednak jeśli myślisz, że mała przestrzeń jest zbyt dużym ograniczeniem, koniecznie sprawdź nasze wskazówki. Jesteśmy przekonani, że skutecznie zainspirują Cię do działania.
- Zamiast tradycyjnych rabat postaw na wiszące donice, które pięknie ożywią i udekorują teren wokół domu, a jednocześnie nie zabiorą cennego metrażu. Wiszące donice sprawdzą się głównie na tarasach, przy wejściu do domu lub w ogrodowej altance. Charakter donicy dobierz do stylu, w jakim urządzona jest pozostała część ogródka.
- Ogranicz powierzchnię trawników. Zielona darń jest bardzo wygodna i wymaga mniej pracy, niż kwieciste rabaty, jednak ogranicza wielobarwność ogródka. Trawnik sprawia, że przestrzeń wokół domu staje się monotonna i jednolita. Z drugiej strony – jest doskonałym miejscem do ustawienia leżaka lub położenia koca, dlatego we własnym zakresie oceń, na czym zależy Ci bardziej.
- Wytycz przestrzeń do odpoczynku za pomocą kwiecistej pergoli. Drewniana pergola porośnięta ciekawym, kwitnącym pnączem stanowi oryginalny element dekoracyjny. Co więcej, z jej pomocą wyznaczysz prywatną i bardziej intymną przestrzeń, w której odpoczniesz z dala od wzroku sąsiadów. Dodając niewielki stolik i wygodny leżak uzyskasz przestrzeń na wzór pokoju na świeżym powietrzu. Czyż istnieje lepszy sposób na aranżację przestrzeni wokół domu?
- Zaplanuj niewielkie oczko wodne. Nawet w małym ogródku znajdziesz fragment, na którym z powodzeniem wyczarujesz mały zbiornik wodny. Atutem tego rozwiązania jest możliwość dodatkowego obsadzenia brzegów oczka oraz umieszczenie kwitnącej roślinności, unoszącej się bezpośrednio na wodzie. Pamiętaj również, że zbiornik wodny to zaproszenie dla pożytecznych zwierząt, takich jak żaby, motyle, czy ptaki.
- Wytycz kręte alejki wysypane białymi kamykami lub żwirem. Białe alejki doskonale podzielą przestrzeń ogrodu i wytyczą ścieżki komunikacyjne. Ponadto, możesz również wzdłuż alejek posadzić niewysokie rośliny kwitnące, np. lawendę, które umilą zapachem wieczory spędzone na świeżym powietrzu.
- Wybierz do ogródka rośliny kwitnące w różnych porach roku, by uniknąć przekwitnięcia rabat już w maju lub czekania na pierwsze kolorowe kwiaty do jesieni. Oprócz roślin sezonowych postaw również na byliny i krzewy, które będą świetną bazą dla gatunków jednorocznych. Taki szkielet pozostanie w ogródku przez wiele lat, a kolejne sezony będą wymagały jedynie dosadzenia kilku ulubionych gatunków sezonowych.
- Wysokie gatunki posadzone blisko domu optycznie powiększą przestrzeń, z kolei im bliżej wejścia do ogrodu, tym roślinność powinna być drobniejsza i niższa. Jest to więc idealny sposób na aranżację małych ogródków.
- W małych ogródkach świetnie sprawdzają się altany. Warto jednak pamiętać, by ich rozmiar nie zajmował całej powierzchni posesji. Altana to jeden z patentów na większą ilość kwiatów. Możesz postawić na kwieciste pnącza wijące się wzdłuż ścianek altany, stojące w altanie pojemniki z kwiatami lub wiszące donice umieszczone w jej wnętrzu.
- Umieść w ogródku odrobinę światła. Dekoracyjne świece, lampiony oraz girlandy sprawią, że posesja nabierze niezwykle romantycznego klimatu, a co więcej, wyda się większa, niż jest w rzeczywistości. Elementy świetlne warto również postawić w altanie, na tarasie, a nawet na schodach prowadzących do drzwi wejściowych.
- Nie zapomnij o pojemnikach z kwiatami! Oprócz tradycyjnych rabat wypróbuj sposób z dużymi donicami lub pojemnikami uzupełnionymi wielobarwnymi gatunkami. Pojemniki ustawione w ogródku nadadzą energii i życia, a sama posesja nabierze efektu przestronności.
Powyższe sposoby to świetne przykłady na efektowne zaplanowanie małego ogródka. Jak widzisz, nie potrzebujesz ogromnego metrażu, by stworzyć wokół domu kwiecistą przestrzeń, pełną kolorowych i pachnących akcentów.