Jesienna tajemnica pięknych ogrodów: cebule kwiatowe sadzone jesienią

Jesienna tajemnica pięknych ogrodów: cebule kwiatowe sadzone jesienią

Marzą Ci się wielokolorowe i uporządkowane rabaty pełne kwiatów? Zapoznaj się zatem z naszym wpisem blogowym i dowiedz się, kiedy sadzić cebulki tulipanów. Podpowiemy Ci, jakie preferują stanowisko, jak o nie zadbać, a także o czym należy pamiętać podczas rutynowej pielęgnacji. Zachęcamy do lektury. 

Kiedy najlepiej sadzić cebulki kwiatów? 

Lato powoli nas opuszcza, a ciepłe dni stają się coraz chłodniejsze. Zastanawiasz się, jakie cebulki kwiatów sadzimy jesienią? Przede wszystkim szachownice, jesienne narcyzy, zawilce, przebiśniegi, irysy, krokusy, kosaćce, a także najpopularniejsze w Polsce tulipany.

W zależności od gatunku cebulki kwiatowe sadzone jesienią umieszcza się w gruncie już pod koniec sierpnia, we wrześniu, a nawet w październiku. Najlepiej zawsze kierować się wytycznymi producentów. W sklepie Florexpol informacje na temat terminu sadzenia znajdziesz w opisach produktów. 

Sadzenie cebulek kwiatowych – warunki pogodowe 

Niezależnie od gatunku i odmiany, cebulki kwiatowe do sadzenia jesienią powinny znaleźć się w gruncie:

  • ● najlepiej tydzień przed pierwszymi przymrozkami – w takim układzie cebulki kwiatów zdążą się ukorzenić i nie ma ryzyka, że wypuszczą za szybko kwiaty, 
  • ● ciepłym. Idealna temperatura to 16°C,
  • ● spulchnionym oraz delikatnie wilgotnym,
  • ● na odpowiedniej ekspozycji. Większość odmian preferuje stanowisko słoneczne lub delikatnie zacienione.

Warto sadzić cebulki tulipanów i innych kwiatów w pogodny, ciepły dzień. Dzięki takiemu podejściu czynność ta będzie samą przyjemnością. Jeżeli wiemy, że w ogrodzie grasują wygłodniałe szkodniki, cebulki kwiatowe warto umieścić w specjalnych koszyczkach, które uchronią je, np. przed nornicami. 

Jak dbać o cebulki kwiatów w ziemi?

Wiesz już jakie cebulki kwiatowe sadzi się jesienią. Po wybraniu i zasadzeniu najpiękniejszych odmian trzeba się o nie zatroszczyć:

  • ● po zakopaniu cebulki warto ją delikatnie podlać. Zabieg ten powinien być jednorazowy. Nadmierne nawadnianie podłoża może doprowadzić do przegnicia cebulki,
  • ●po kilku dniach, jeżeli podłoże nie było wcześniej odpowiednio przygotowane, dobrze jest zastosować nawóz. W ten sposób minerały, które dotrą do cebulki, pozwolą jej przetrwać zimą i zmagazynować siły do momentu rozkwitu,
  • ● warto pamiętać, że cebulki kwiatowe do sadzenia jesienią odporne są na mrozy i potrafią sobie poradzić w ciężkich warunkach. W oczekiwaniu na silne, zapowiadane przymrozki, można jednak pokusić się o dodatkowe zabezpieczenie podłoża. Można to zrobić za pomocą kory lub ściółki.  

Chcesz się dowiedzieć, kiedy sadzić cebulki mieczyków, lilii, tulipanów i innych odmian kwiatów? Koniecznie odwiedź nasz sklep. Specjalnie dla Ciebie starannie opisaliśmy każdy produkt. W opisach znajdziesz informacje o każdym gatunku rośliny – kiedy ją sadzić, jaką preferuje glebę oraz stanowisko. To solidna dawka wiedzy, z którą warto się zapoznać. Sprawdź sam, zaglądając na nasz sklep z nasionami. Przygotowany przez nas asortyment z pewnością Cię zainteresuje.