Jak dbać o surfinie? Praktyczne porady

Jak dbać o surfinie? Praktyczne porady

Od czerwca do końca października można podziwiać, jak balkony, tarasy oraz ogródki Polaków mienią się całą paletą różnorodnych barw. Jak dbać o surfinie – jedne z najpopularniejszych roślin – aby zdrowo rosły, bajecznie kwitły oraz cieszyły oko aż do jesieni? Poniżej zgromadziliśmy pakiet praktycznych wskazówek. Warto się z nim zapoznać, aby świadomie i umiejętnie pielęgnować swoje kwiaty.

Jak odpowiednio dbać o surfinie – wymagania glebowe

Każdy początkujący ogrodnik chce się dowiedzieć, jak pielęgnować surfinie i zaspokoić ich podstawowe potrzeby. Zacznijmy zatem od podłoża.

  • Surfinia wymaga żyznej gleby, dzięki której, zwłaszcza w początkowej fazie wzrostu, będzie szybko rosła. Ziemia musi być próchnicza i mieć odczyn kwaśny. Najlepiej, aby pH oscylowało w okolicach 5,5.
  • Ziemia w doniczce powinna być przepuszczalna, co przekłada się po części na to, jak podlewać surfinie. Kwiaty te potrzebują dużo wody, jednak nie tolerują przelania. Aby nie dopuścić do przegnicia korzeni należy zadbać o odpowiedni drenaż (np. w postaci kamieni lub keramzytu) a także dopilnować, aby na dnie donicy znalazły się otwory odprowadzające nadmiar wody.
  • Jak często nawozić surfinie, aby pięknie kwitły? Pytanie to jest jak najbardziej zasadne, gdyż rośliny te uważane są za bardzo wymagające pod tym względem. Przenosząc do ziemi sadzonki nie trzeba zaprzątać sobie tym głowy – młodym roślinom z pewnością na tym etapie wystarczą minerały z żyznej gleby. Dopiero gdy staną się większe warto sięgnąć po nawóz. Dostępny jest on w formie płynu do rozcieńczenia, pałeczek, czy też granulek. Każdorazowo najlepiej postępować z instrukcją na opakowaniu.

Stanowisko dla surfinii

Opowiadając o tym, jak dbać o surfinie, nie można pominąć kwestii idealnego stanowiska. Kwiaty te kochają słońce i to egzemplarze skąpane w blasku promieni, zawsze prezentują się najbardziej okazale. Świetnie odnajdą się na tarasach i balkonach, skierowanych na południe.

Podlewanie surfinii

Jak często podlewać surfinie? Rośliny te nie znoszą przesuszenia o czym szybko informują omdlałymi i zwieszonymi kwiatami oraz liśćmi. Intensywność nawadniania zawsze należy dostosować do wielkości rośliny (im większa, tym więcej wody potrzebuje), a także pogody.

  • Rośliny będące w pełni rozkwicie (np. te o dwumetrowych przyrostach) potrzebują dużo wody. Zazwyczaj podlewa się je codziennie wieczorem. W największe upały warto nawadniać je także rano, zanim słońce zacznie intensywnie grzać.
  • Podobnie jak przesuszenia, rośliny również nie tolerują przelania. Jak podlewać surfinie, gdy pogoda jest “w kratkę”? Tutaj trzeba zdać się na obserwację i sprawdzać stopień nawilżenia podłoża miernikiem lub palcem. Przy regularnych deszczach kwiaty z pewnością należy osłonić lub przenieść pod zadaszenie.

Surfinia więdnie – co się dzieje?

Zła pielęgnacja zawsze doprowadza do tego, że rośliny marnieją w oczach. Dlaczego surfinie więdną? Najczęściej jest to spowodowane:

  • niedoborem, jeżeli chodzi o nasłonecznienie – surfinie źle znoszą zacienione stanowiska. W cieniu wolniej rosną i rzadko wypuszczają kwiaty. Jeżeli dorodny egzemplarz przeniesiony zostanie w cień, to także zacznie gubić kwiaty i liście,
  • przesuszeniem lub przelaniem – przesuszenie jest mniej groźne dla roślin niż przelanie. Gdy zapomnimy podlać rośliny przez dwa, trzy dni, donicę z nimi najlepiej wstawić do, np. wiadra z wodą, aby ziemia, poprzez podsiąkanie, znów stało się odpowiednio nawodniona. Przelanie jest groźniejsze, gdyż doprowadza do gnicia korzeni i obumarcia. W takim przypadku kwiat najlepiej przesadzić i pozbyć się podczas tej czynności śliskich korzeni. Jest to sprawdzony sposób na to, jak dbać o surfinie.

Jest jeszcze jeden powód, dlaczego surfinie więdną – zbyt częste lub rzadkie nawożenie. Przy niedoborach roślina ma niewyraźne kolory, jej liście i kwiaty nie są sprężyste, a pędy są krótkie. W takich przypadkach surfinii warto dostarczyć pożywienia w postaci nawozu.

Mamy nadzieję, że w przystępny sposób wytłumaczyliśmy, jak pielęgnować surfinie. Warto odwiedzić stacjonarne Centrum Ogrodnicze Dębówka, w którym można kupić dorodne sadzonki. Dobrym pomysłem są także szybkie zakupy internetowe w Florexpol. W bogatej ofercie można znaleźć między innymi najpopularniejsze nasiona kwiatów balkonowych.

Przeczytaj również: