Ponieważ to właśnie w cienistych miejscach trawa musi radzić sobie ze zmiennymi warunkami środowiskowymi (np. długotrwały cień, wilgoć, jak również niskie pH), oprócz dobrych warunków wzrostu i regularnej pielęgnacji ogromną rolę odgrywają właściwie dobrane nasiona, mogące wytrzymać te ekstremalne obciążenia.

Nasiona SUBSTRAL Trawa Zacieniona są otoczkowane, co przekłada się na dodatkowe zalety:

 • Glina z otoczki ułatwia związanie z glebą
 • Zawarte w otoczce środki odżywcze wspierają szybszy wzrost kiełków
 • Zielone zabarwienie nasion chroni przed wydziobaniem przez ptaki - więcej nasion wykiełkuje
 • Dzięki otoczce nasiona są większe i cięższe - chroni to przed wiatrem i pozwala na łatwe i równomierne wysiewanie
 • Wapno podwyższa pH, a tym samym zwiększa przyswajalność substancji organicznych.

Jak stosować

Oprócz mieszanki nasion i pielęgnacji trawnika, podłoże stanowi kluczowy czynnik. Im staranniej będzie ono przygotowane, tym lepiej nasiona wykiełkują i tym łatwiejsza będzie pielęgnacja. Nasiona SUBSTRAL Trawa Zacieniona potrzebują luźnego, dobrze napowietrzonego podłoża, aby móc wytworzyć gęsty i głęboki system korzeniowy.

 1. Rozluźnij glebogryzarką glebę na planowanej do zasiewu powierzchni i usuń z niej kamienie i pozostałości roślin.
 2. Następnie wyrównaj powierzchnię i wygładź dokładnie grabiami lub kultywatorem.
 3. Po przygotowaniu podłoża pozostaw go na tydzień do osadzenia.

Na co zwrócić uwagę podczas wysiewu?

1. Wysiew możliwy jest od kwietnia do października przy stałej temperaturze podłoża min. 10oC. Uwaga: temperatury powietrza i gruntu mogą bardzo się od siebie różnić, zwłaszcza wiosną! Również upały i susza utrudniają kiełkowanie i wzrost!

2. Wysiej nasiona SUBSTRAL Trawa Zacieniona równomiernie za pomocą bocznego otworu lub skorzystaj z siewnika. Unikaj przedawkowania nasion, ponieważ przy zbyt gęstym wysiewie rośliny będą wzajemnie przeszkadzały sobie we wzroście.

3. W zależności od jakości gleby może być zasadne zastosowanie nawozu do siewu traw SUBSTRAL. W ten sposób zapewnisz dostęp do substancji odżywczych przez pierwsze 3 miesiące.

4. Po wysiewie nasiona i ew. nawozu zagrab miejsce wysiewu przykrywając nasiona glębą na głębokość ok. 1 cm. Powstała w ten sposób szorstka powierzchnia gleby chroni nasiona przed wysuszeniem. Po użyciu zamknąć skrzydełko i przechowywać karton w suchym miejscu. Nasiona należy zużyć jeszcze w ciągu tego samego sezonu. 

5. Nawadnianie jest kluczowe dla sukcesu. Regularnie nawadniaj wysiany trawnik i utrzymuj stałą wilgotność młodych kiełków (szczególnie w pierwszych 4-5 tygodniach). Oznacza to, że w okresach suszy i upałów należy go podlewać codziennie.

6. Zazwyczaj miejsca zacienione na trawniku są mocniej przesiątnięte wodą, a gleba jest ekstremalnie kwaśna. To wszystko sprzyja wzrostowi mchu w miejscu, gdzie powinna w zasadzie rosnąć trawa.

Kiedy można skosić młody trawnik po raz pierwszy?

Zetnij swój młody trawnik, gdy osiągnie wysokość między 8-10 cm. 

Jak zapobiec wzrostowi mchu?

Mech rozprzestrzenia się szczególnie przy zbyt niskim strzyżeniu i braku substancji odżywczych, ponieważ trawy tracą w ten sposób siłę przebicia. Dlatego ważne są:

 • Wyższa wysokość strzyżenia
 • Regularne, zrównoważone nawożenie
 • Usunięcie zagęszczenia gleby i zastojów wody
 • Szybkie uzupełnianie ubytków i luk dosiewką
93-686

Mieszanka Tawa Zacieniona 1kg - Substral

Nowość od marki SUBSTRAL - Trawa Zacieniona - to mieszanka wysokiej jakości nasion z dodatkiem otoczki, która chroni przed wydziobaniem nasion przez ptaki oraz zapewnia szybszy i lepszy wzrost trawy w miejscach zacienionych.

To także odpowiednio dobrane odmiany nasion traw odpornych na zacienienie i intensywne użytkowanie, które doskonale sprawdzą się w zacienionych obszarach ogrodów przydomowych i małych ogródkach, tworząc piękny i gęsty trawnik wolny od mchu i ubytków.

93-686
Dostępny
Cena
72,00 zł

(72,00 zł / kg)

Ilość
Dostawa od 15,00 zł (Wyświetl koszt wysyłki)
Zapytaj o produkt
Zapytaj o produkt

Prosimy wypełnić poniższe pola formularza, Biuro Obsługi Klienta skontaktuje się z Państwem najszybciej jak to możliwe.

* Pole wymagane

 

Opinie o produkcie
Na razie nie dodano żadnej recenzji.
Recenzje produktów zamieszczone na naszej stronie internetowej pochodzą wyłącznie od zarejestrowanych użytkowników naszego sklepu i podlegają moderacji. Obsługa sklepu nie weryfikuje, czy autor recenzji faktycznie nabył produkt.
Zobacz inne z tej kategorii:
Mogą Ci się również spodobać: