Sąsiedztwo warzyw - jakie rośliny sadzić koło siebie?

Sąsiedztwo warzyw - jakie rośliny sadzić koło siebie?

Posiadanie własnego ogródka z warzywami to w dzisiejszych czasach ogromny komfort. Świadomość, iż w każdej chwili możemy sięgnąć po warzywa ze znanego źródła, nie zawierające szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych, wynagradza cały trud włożony w jego pielęgnację. Okazuje się bowiem, że do uzyskania okazałego plonu, oprócz wysiłku i pracy, należy jeszcze znać kilka tajemnic ze świata roślin, które mogą ułatwić i przyspieszyć proces. Jakie to tajemnice?

Rośliny, podobnie jak ludzie, mają towarzystwo, którego nie tolerują. I odwrotnie… z niektórymi gatunkami świetnie się dogadują, a bliskie sąsiedztwo wyjątkowo im służy. Można by nawet pokusić się o stwierdzenie, że razem tworzą dobrze zgraną wspólnotę mieszkaniową. Brzmi ciekawie?

Jak zatem zaaranżować warzywnik, by stworzyć taką wspólnotę? Jeśli terminy takie jak uprawa współrzędna oraz allelopatia to tylko enigmatyczne i obco brzmiące słowa, najwyższy czas to zmienić. Efekty będą zaskakujące!

Jakie warzywa uprawiać obok siebie

Na czym polega uprawa współrzędna?

Zapoznanie się ze wszystkimi zasadami, którymi warto kierować się podczas planowania wysiewu i sadzenia warzyw w ogrodzie wymaga czasu. Doświadczeni ogrodnicy zdobywają wiedzę latami, a okazałe plony to wynik wielu prób i błędów. Istnieje jednak kilka zasad, które w znacznym stopniu ułatwiają cały proces i są pomocne zwłaszcza dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Jedną z nich jest uprawa współrzędna.

Co to w ogóle jest i na czym polega uprawa współrzędna?

Głównym założeniem jest w tym przypadku takie sadzenie roślin, by jak najlepiej na siebie oddziaływały, zarówno pod względem chemicznym (allelopatia), fizycznym (typ i tempo wzrostu, okres wegetacji, moment zbioru, ukorzenienie), jak i pod względem zapotrzebowania na składniki pokarmowe. Okazuje się więc, że dobre sąsiedztwo to podstawa, ponieważ konkretne gatunki roślin uprawiane obok siebie mogą mieć na siebie pozytywny lub negatywny wpływ. Właściwe nasadzenie skutkuje wzajemnym czerpaniem korzyści, ogranicza choroby, ataki szkodników, a ponadto zmniejsza zachwaszczenie. Warto również wspomnieć, że nie tylko bliskie sąsiedztwo wpływa na jakość i ilość zbiorów, bowiem gatunki, które dobrze czują się w swoim towarzystwie, lubią rosnąć po sobie w tym samym miejscu. Jest to dość cenna informacja na etapie planowania prac ogrodowych.

Podstawowe zasady uprawy współrzędnej

  1. posiej obok siebie warzywa o zróżnicowanym systemie korzeniowym, dzięki czemu składniki pokarmowe pobierane będą z różnych warstw gleby;
  2. pamiętaj, że rośliny z tej samej grupy i rodziny, np. psiankowatych (pomidor i ziemniak) nie lubią swojego sąsiedztwa;
  3. miej na uwadze, że warzywa o wysokich wymaganiach glebowych będą dla siebie konkurencją w walce o wodę i mikroelementy;
  4. sadzenie niektórych pożytecznych roślin to zawsze dobry pomysł: motylkowate zwiększają zawartość azotu w glebie, natomiast czosnek odstrasza większość szkodników.

 

Jakie warzywa sadzić obok siebie?

  1. ogórek - koper
  2. seler - por
  3. kapusta - burak - seler
  4. dynia - fasola
  5. marchew - sałata - szczypiorek
  6. pomidor - pietruszka
  7. pomidor - seler
  8. wczesna marchew - cebula
  9. późna marchew - por
  10. kapusta - fasola karłowa
  11. seler - kalarepa - rzodkiewka - sałata

 

Jakich warzyw NIE sadzić obok siebie?

  1. ziemniaki – pomidor
  2. pomidor – groch
  3. koper włoski - pomidor
  4. kapusta - gorczyca
  5. sałata - pietruszka
  6. ogórek - pomidor - ziemniaki
  7. fasola karłowa - cebula

  To tylko część przykładów warzyw, które posadzone obok siebie zwiększają prawdopodobieństwo owocnych plonów. Oczywiście, efekt końcowy to zbiór wielu różnych czynników, jednak stosowanie się do zasad uprawy współrzędnej może przynieść szybkie i zaskakujące rezultaty. Nie bez powodu jest to podstawowa reguła, którą kierują się doświadczeni ogrodnicy.