Wytworne pacioreczniki, czyli kanny. Jak je uprawiać?

Wytworne pacioreczniki, czyli kanny. Jak je uprawiać?

Paciorecznik, zwany również kanną to niezwykle ozdobna roślina, która nieodmiennie kojarzy się z elegancją. W polskich ogrodach zajmuje przede wszystkim miejsca wyeksponowane: reprezentacyjne klomby, wysokie donice, otoczenie altan i głównych ścieżek. Równie dobrze radzi sobie jako ozdoba balkonu lub tarasu, zwłaszcza jej niskie odmiany z grupy Happy. Jak pielęgnować pacioreczniki? Poznaj najpiękniejsze odmiany oraz zasady uprawy.

Paciorecznik jest gatunkiem, którego środowiskiem naturalnym są tereny Azji, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Tropikalne regiony warunkują wymagania rośliny, jednak z powodzeniem uprawiana jest w rodzimych ogrodach, warto jedynie pomóc jej nieco na starcie sezonu, sadząc kłącza najpierw do doniczek, a dopiero po połowie maja do gruntu. Kanna jest byliną o efektownych, lancetowatych liściach, umiejscowionych na sztywnych pędach, zwieńczonych przepięknym kwiatostanem. W optymalnych warunkach roślina może osiągać nawet 2 m wysokości. Całość prezentuje się bardzo okazale, dlatego pacioreczniki od wielu lat stanowią mocną konkurencję dla innych roślin ogrodowych i niezmiennie plasują się w czołówce najchętniej wybieranych gatunków kwiatów ozdobnych. Gatunkiem, z którego powstał popularny w Polsce mieszaniec: paciorecznik ogrodowy, jest paciorecznik indyjski (Canna indica). Roślina kwitnie od lipca aż do pierwszych, jesiennych przymrozków.

kanna w ogrodzie paciorecznik rabatowy

Photo by Leandro Henflen from FreeImages

Ciekawe odmiany paciorecznika ogrodowego

Paciorecznik ogrodowy (Canna x generalis) występuje w wielu ciekawych odmianach, które w zależności od wielkości i koloru liści oraz kwiatów, dzielimy na odmiany wielko- i drobnokwiatowe. Oprócz wspomnianych cech poszczególne odmiany różni także wysokość – niższe, które osiągają do 60 cm oraz wysokie.

Kanny najpiękniej wyglądają posadzone w dużych skupiskach, jako element ozdobny rabat lub kwietników, zwłaszcza w ich centralnej części. Mniejsze odmiany sprawdzą się w donicach i innych pojemnikach, jako dekoracja tarasu lub balkonu.

Wśród najciekawszych odmian paciorecznika ogrodowego, na uwagę zasługują między innymi:

  1. Tropicana – o dużych, pomarańczowych kwiatach i niezwykle efektownych, wielokolorowych i prążkowanych liściach. Średnia wysokość Tropicany to ok. 1,2 metra.
  2. Cleopatra – odmiana rosnąca na ok. 1-1,2 metra. Wyróżnia się dużymi, białymi kwiatami w czerwone cętki, choć zdarzają się również pojedyncze płatki w całości czerwone.
  3. Wyoming – jedna z najwyższych odmian paciorecznika, osiągająca nawet 2 metry. Cechą charakterystyczną dla odmiany są ciemnopomarańczowe kwiaty oraz bordowe liście.
  4. Striped Beauty – jedna z przedstawicielek odmian niskich, której nazwa w wolnym tłumaczeniu oznacza ‘pasiaste piękno’. Nie bez powodu. Roślina wyróżnia się dużymi kwiatami w kolorze żółtym oraz zielonymi liśćmi ozdobionymi kremowymi paskami. Rośnie na wysokość 0,6-1 m.
  5. Lucifer – odmiana średniej wysokości (ok. 1 m). Kwiaty czerwone i nieco mniejsze od wymienionych powyżej, jednak bardzo malownicze, ze względu na występowanie nieregularnej obwódki w kolorze żółtym.
  6. Black Knight – średniej wielkości kwiaty w odcieniu intensywnej czerwieni, z kolei liście bordowe w zielone prążki. Roślina osiąga ok. 1,8 metra wysokości.
  7. Kanny miniaturowe z grupy Happy – osiągają zaledwie 40-50 cm wysokości, z tego względu polecane są przede wszystkim do uprawy w donicach. Kwiaty w ciepłej, tropikalnej tonacji: Happy Emily – żółte nakrapiane; Happy Carmen i Happy Cleo – pomarańczowe; Happy Wilma – łososiowo-pomarańczowe kwiaty i bordowe liście; Happy Julia – ogniście czerwone kwiaty i ciemne liście; Happy Isabel – romantycznie różowe.

 żółta kanna paciorecznik

Photo by Lori Downing from FreeImages

Paciorecznik ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Ze względu na egzotyczne pochodzenie paciorecznika, jego uprawa bywa kłopotliwa, ale nie niemożliwa, oczywiście przy zapewnieniu roślinie odpowiednich warunków. Najważniejszą kwestią w uprawie kanny jest właściwe stanowisko. Paciorecznik ogrodowy preferuje dobrze nasłonecznione, ciepłe i zaciszne miejsca, a także żyzne i przepuszczalne podłoże o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Dostęp do dużych ilości światła jest kluczowy – w cieniu kanna nie zakwitnie. W przypadku pacioreczników, przed posadzeniem rośliny niezbędne jest wzbogacenie podłoża kompostem lub obornikiem, a także obfite nawożenie w trakcie sezonu. To roślina o dużym „apetycie”. Należy pamiętać, że kanny bardzo źle znoszą zimowe mrozy, więc pozostawiając kłącza w gruncie, narażamy je na duże prawdopodobieństwo przemarznięcia. Zaleca się wykopanie ich tuż po pierwszych przymrozkach, zwykle na przełomie października i listopada, a następnie przechowywanie w przewiewnych pojemnikach, zasypanych torfem, trocinami lub piaskiem, albo wręcz z bryłą ziemi. Nie należy dopuścić do przesuszenia kłączy. Optymalna temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 5-8ºC, dzięki czemu spokojnie przetrwają do kolejnego sezonu. Sadzenie do gruntu powinno odbywać się nie wcześniej niż w drugiej połowie maja, kiedy ryzyko przymrozków jest już niemal zerowe. Warto podkreślić, że paciorecznik jest gatunkiem cechującym się bardzo długim okresem wegetacyjnym, dlatego często stosowanym rozwiązaniem jest przyspieszanie kwitnienia poprzez posadzenie kłączy do pojemników w okolicach marca i przechowywanie ich w temperaturze ok. 18ºC. Warto zastosować w tym celu lekką mieszankę podłoża: torfu, ziemi i piasku. 

kwitnąca kanna w ogrodzie

Photo by Enrico Corno from FreeImages

Nawożenie i pielęgnacja paciorecznika ogrodowego

Rozrastające się w szybkim tempie pędy paciorecznika wymagają systematycznego nawożenia, w odstępach ok. 10 dni. Najlepsze do tego celu będą nawozy wieloskładnikowe z odpowiednio zbilansowaną zawartością fosforu i potasu, przeznaczone do roślin kwitnących. Pielęgnacja paciorecznika polega również na regularnym usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów oraz uszkodzonych pędów. Pominięcie tego kroku spowoduje znaczne skrócenie okresu kwitnienia.

Podlewanie kanny

Kanny są gatunkiem o bogato rozwiniętym ulistnieniu, dlatego wykazują bardzo duże zapotrzebowanie na wodę. Podlewanie powinno być regularne i obfite. Przedłużająca się susza spowoduje zahamowanie wzrostu oraz kwitnienia, a w skrajnych przypadkach – całkowite obumarcie rośliny.

Rozmnażanie paciorecznika ogrodowego

Najprostszym sposobem na rozmnożenie paciorecznika jest podział kłączy, przy czym każda część powinna posiadać nie mniej niż 2-3 pąki. Zabieg ten najlepiej wykonywać wiosną, przed posadzeniem ich do pojemników lub gruntu. Co ważne, po oddzieleniu mniejszych części rośliny, należy posypać powstałe rany węglem drzewnym, co zabezpieczy roślinę przed chorobotwórczymi drobnoustrojami.

Choroby i szkodniki atakujące kannę

Z reguły paciorecznik jest gatunkiem dość odpornym na ataki szkodników, czy występowanie chorobotwórczych patogenów. Zagrażają im standardowe choroby wirusowe oraz grzybowe, jakie znamy z upraw innych gatunków roślin, między innymi rdza, różne deformacje liści, czy też plamy. Szkodniki, które mogą pojawić się w uprawie pacioreczników to np. nicienie, mszyca oraz ślimaki.