Chemia basenowa

Chemia basenowa w sklepie internetowym Florexpol

Czystość w basenie ogrodowym to podstawa udanego relaksu i bezpiecznych kąpieli. Z tego powodu obecność chemii basenowej jest konieczna. W innym wypadku może dojść do zasiedlenia zbiornika przez szkodliwe mikroorganizmy: bakterie, wirusy czy glony, które zanieczyszczają zbiornik, wpływają na barwę wody i mogą być źródłem chorób.

Czystość wody w basenie jest istotna bez względu na to, czy posiadamy zbiornik wkopany w gruncie, czy korzystamy z rozporowej, mniejszej wersji. Na stan wody wpływa wiele czynników - przede wszystkim obecność promieni słonecznych, owadów, pyłków, resztek roślin oraz oczywiście sami użytkownicy basenu. Z czego możemy skorzystać, aby utrzymać czystą wodę w zbiorniku? Odpowiedzią jest prawidłowo dobrana chemia basenowa. Przed jej użyciem należy dokładnie zapoznać się z dawkowaniem, a także należy zachować wszelkie środki ostrożności, gdyż mówimy o silnych chemikaliach, które – nieprawidłowo zastosowane - nie pozostają obojętne dla ludzkiego zdrowia.

Preparaty do zmieniania wartości pH

Podstawą wszelkich działań pielęgnujących w basenie jest ustabilizowanie pH wody - bez tego nie powinniśmy chlorować zbiornika czy stosować innych preparatów chemicznych. Poziom pH wody w basenie ogrodowym powinien mieścić się w przedziale od 7 do 7,4. W przypadku wyższego odczynu, wynoszącego 8 pH może dojść do wytrącania się wapnia, jeśli mamy do czynienia z wodą o twardości średniej lub wysokiej. Pojawienie się wapnia prowadzi do zatykania filtra i zmętnienia wody. Gdy pH wody wzrośnie do 8,5, może ona negatywnie wpływać na ludzką skórę i niszczyć jej naturalną, kwaśną warstwę ochronną. Poziom pH wody można zmierzyć za pomocą specjalnych testerów, które są dostępne w naszym sklepie.

Co w razie pH niższego niż to właściwe? Gdy wynosi ono 6,5, może dojść do podrażnienia błon śluzowych. Ponadto zbyt niski odczyn pH wywołuje nieprzyjemny zapach wody, który jest skutkiem tworzących się w niej chloramin. PH wynoszące 6 może powodować korozję metali, a także niszczy fugi. Z tego powodu regulacja pH za pomocą chemii basenowej jest tak istotna. W sklepie internetowym Florexpol znajdziesz środki, które obniżają wartość pH wody basenowej, co jest pierwszym istotnym etapem pielęgnowania tego typu zbiorników.

Chlor do basenu, czyli środki do dezynfekcji

Aby cieszyć się krystalicznie czystą wodą i bezpiecznymi kąpielami, musimy dokonać dezynfekcji basenu. Już nawet niewielka obecność bakterii czy drobnoustrojów może być przyczyną zmian chemicznych w zbiorniku, które będą skutkować podrażnieniami skóry, przykrym zapachem wody czy nieatrakcyjną barwą wody.

Jak działa chlor w basenie? Chemia basenowa tego rodzaju w pierwszej fazie w wyniku oksydacji tworzy chlor związany, następnie zachodzi proces dezynfekcji, który eliminuje drobnoustroje ze zbiornika. Chlor do basenu jest dostępny w kilku postaciach - jako proszek, płyn, tabletki czy granulat.

Kluczowe w przypadku chlorowania jest utrzymanie prawidłowego dawkowania wybranego preparatu, czyli zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli przedawkujemy chlor, komfort kąpieli w basenie ogrodowym może ulec pogorszeniu, gdyż woda będzie podrażniać nasze błony śluzowe. Gdy zastosujemy za mało środka, nie pozbędziemy się wszystkich szkodliwych mikroorganizmów i zanieczyszczeń.

Ponadto chlor może być dawkowany za pomocą specjalnej boi, która gwarantuje chlorowanie basenu na wybranym poziomie. Szczególnie poleca się tego typu rozwiązanie w sytuacji, gdy nie możemy osobiście zadbać o basen ogrodowy.

Uniwersalna chemia basenowa

Poza wspomnianym chlorem w naszym sklepie dostępne są również inne produkty, które hamują rozwój bakterii, glonów, grzybów i innych drobnoustrojów, mających negatywny wpływ na wodę w basenie. Są to środki bardzo efektywne i wydajne, które nie mają zapachu oraz są niepieniące. Ich użycie jest szczególnie ważne w kontekście glonów, które pojawiają się w basenie, gdy temperatura otoczenia jest wysoka. Warunki te sprzyjają wzrostowi glonów, dlatego zawsze należy działać zapobiegawczo.

Środki tego typu można stosować w przypadku basenów, w których już są obecne glony - dawka musi być jednak odpowiednio większa, nie obejdzie się również bez ręcznego czyszczenia powierzchni. Bazą chemii basenowej tego rodzaju są polimery kationowe, które można stosować w basenach czy niezarybionych oczkach wodnych.

Czyszczenie ścianek basenów

Inną kwestią jest utrzymanie ścianek basenu otwartego w czystości. W wielu wypadkach nagromadzone zabrudzenia nie są możliwe do usunięcia jedynie za pomocą szczotki. Po jakie środki warto wówczas sięgnąć? Rozwiązaniem są preparaty zawierające kwasy mineralne, które ułatwiają czyszczenie niecek i obrzeży basenów otwartych. Szczególnie poleca się je w przypadku osadu wapiennego i atmosferycznego, które nagromadzają się z upływem czasu i nierzadko nie są widoczne natychmiast. Ponadto środki na bazie kwasów mineralnych eliminują brązowe przebarwienia, które pochodzą od żelaza i innych związków metali.

Akcesoria basenowe, dzięki którym usuniesz wszelkie nieczystości

Gałązki, liście i obecność innych zanieczyszczeń w przydomowym basenie to niestety codzienność, podobnie jak osad, który możemy spotkać na dnie lub ścianach zbiornika. Warto w takiej sytuacji zainwestować nie tylko w chemię basenową, ale także w akcesoria basenowe, takie jak owalny odkurzacz, szczotka czy siatka. W ten sposób zdecydowanie szybciej zadbamy o powierzchnię zbiornika i czystość wody. Regularna pielęgnacja basenu pozwala uniknąć negatywnego wpływu zanieczyszczeń na komfort kąpieli.

Skuteczna koagulacja w basenie

Dodatkowym ze sposobów uzdatniania wody w basenie jest stosowanie środków chemicznych, które pozwalają na koagulację. Na czym ona polega? Zastosowany koagulant zmusza drobne zanieczyszczenia do łączenia się w większe skupiska. Umożliwia to wychwycenie ich przez filtr basenu. Bez użycia tego typu produktów trudno marzyć o wodzie basenowej, które będzie w doskonałym stanie. Pozbędziemy się w ten sposób wszelkich zmętnień, a woda będzie krystalicznie czysta.

Aktywne filtry